Strzelectwo sportowe jeszcze kilka lat temu uważane było w Polsce za niszowe hobby. Obecnie interesuje się nim coraz więcej osób. Ponadto obserwowana jest coraz większa dostępność do broni. To zaś znacząco ułatwia rozwijanie pasji. Jak więc zacząć przygodę ze strzelectwem?

Od czego zacząć naukę strzelectwa?

Jeśli interesuje nas strzelectwo, to w pierwszym kroku warto udać się na strzelnicę. Można tam zobaczyć profesjonalny sprzęt i mieć pierwszy kontakt z bezpiecznym strzelaniem. To również możliwość poznania fachowych instruktorów.

Jeśli jesteśmy zdecydowani, że chcemy zaangażować się w pasję, jaką jest strzelectwo - wówczas warto wybrać instruktora, który pokaże podstawowe umiejętności i pod okiem, którego będziemy mogli rozwijać swoją pasję. Dla osób zaangażowanych poleca się członkostwo w klubie strzeleckim, dzięki czemu zyskuje się kontakt z innymi osobami. To okazja do wymiany rad i zyskania wskazówek w zakresie rozwoju umiejętności. Ponadto członkowie klubu mogą liczyć na profity w postaci np. udziału w dniach klubowych, kiedy mogą nieodpłatnie korzystać ze strzelnicy.

Osoby, które chcą na dłużej związać się ze strzelectwem mogą zapisać się na fachowy kurs, który daje możliwość rozwinięcia kompetencji. Do tego wymagana jest, jednak odpowiednia praktyka i przynależność do klubu, który będzie zrzeszony w Polskim Związku Strzelectwa Sportowego. Taki okres trwa co najmniej 3 miesiące. Po spełnieniu tych warunków można złożyć wniosek o przystąpienie do egzaminu teoretycznego i praktycznego, który polega na obsłudze broni i wykazaniu się umiejętnościami strzeleckimi.

Ile to kosztuje?

Osoby, które chcą spróbować sił w strzelaniu mogą zapłacić jednorazowo za wejście na strzelnicę. To alternatywa dla członkostwa w klubie, które wiąże się z koniecznością opłat rocznych i składek członkowskich (to wydatek rzędu kilkuset złotych, a średni koszt opłaty wpisowej to ok. 2 tys. zł.). Mając własną broń z pozwoleniem oraz amunicję, można też udać się do jednego z klubów i poćwiczyć. Możliwe jest też korzystanie z broni i amunicji dostępnych na miejscu.

W większych miastach istnieje wybór strzelnicy i można znaleźć miejsca znacznie tańsze, gdzie już za np. ok. 300 zł. składki rocznej można zostać członkiem klubu. Nie ma również tzw. "wpisowego" i innych opłat. Organizowane są cykliczne spotkania z uczestnikami, które odbywają się zgodnie z terminarzem, np. w weekendy. Do dyspozycji jest otwarta lub kryta strzelnica. Kluby zrzeszają osoby o różnym stopniu zaawansowania. Możliwe jest też zabieranie ze sobą dzieci np. na jeden dzień w tygodniu.

Czy każda osoba potrzebuje pozwolenie na broń?

Na strzelnicy można strzelać bez pozwolenia na broń. Wymagany jest jednak dokument potwierdzający tożsamość - tj. dowód osobisty. Zasadą jest, że na obiekt nie zostanie wpuszczona osoba, która nie wykaże się dokumentem potwierdzającym tożsamość. Przed wejściem konieczne jest wpisanie się do księgi z oznaczonymi polami do podania swoich danych. Dane te wskazują, że nie każda osoba, która chce strzelać powinna mieć pozwolenie na broń. Na strzelnicy, pod okiem fachowca nie jest to wymagane.

Konkurencja i dyscyplina w strzelectwie

Sportem strzeleckim w Polsce zajmuje się Międzynarodowa Federacja Sportu Strzeleckiego - ISSF. Wiąże się to z licznymi regulaminami, które dokładnie określają samych zawodników, jak i sprzęt oraz obsługę techniczną. Są to kwestie istotne dla każdej osoby, która chce związać się ze strzelectwem.

Strzelectwo dzieli się na: sportowe, długodystansowe, westernowe, czarnoprochowe, historyczne, kurkowe i dynamiczne. Strzelectwo sportowe odbywa się z kolei w trzech dyscyplinach: pistolet, karabin i strzelba gładkolufowa.W każdej z nich odbywają się konkurencje strzeleckie zgodnie z wiekiem. Odbywają się zarówno zawody olimpijskie jak i indywidualne oraz drużynowe.

Strzelectwo a własna broń

Przychodząc na strzelnicę można używać własnej broni. W praktyce wiąże się to z koniecznością wskazania, że posiada się własną broń. Następnie konieczne jest wpisanie się do księgi, jak każdy inny użytkownik strzelnicy. Po otrzymaniu stanowiska można korzystać z niego płacąc za godzinę.

Posiadanie własnej broni może być wykorzystywane na strzelnicy, co nie spotyka się z odmową osób, które tam pracują. Standardowo konieczne jest podanie danych osobowych, co dotyczy każdego kto przychodzi strzelać.

Zdjęcie - www.freepik.com