Badania psychotechniczne są obowiązkowe dla wszystkich kierowców, którzy chcą jeździć zawodowo bez względu na kategorię prawa jazdy. Zadaniem psychotestów jest sprawdzenie przydatności kandydata do wykonywania zawodu. Testy zawsze dobierane są indywidualnie do wymagań zawodowych.

Na czym polegają badania psychotechniczne dla kierowców?

Wielu kierowców odczuwa stres przed badaniami psychotechnicznymi, najczęściej wynika on z niewiedzy jak one przebiegają. Tymczasem ich procedura jest bardzo prosta.

Najpierw psycholog przeprowadza typowe testy psychologiczne, które pozwalają określić typ osobowości, reakcje na nagłe sytuacje, spostrzegawczość, czas reakcji, odporność na stres, dostosowanie społeczne.

Druga część badania odbywa się na specjalnych urządzeniach, które przede wszystkim sprawdzają refleks, liczą czas reakcji na sytuacje nagłe, koordynację wzrokowo- słuchową, koncentrację. Polecenia nie dotyczą wcale sytuacji na drodze, więc do badań nie da się jakoś szczególnie przygotować.

Gdzie można wykonać badania do prawa jazdy?

Zwykłe badania do prawa jazdy kategorii A lub B najczęściej organizują ośrodki szkoleniowe. W wyznaczonym terminie lekarz medycyny pracy przeprowadza badania, które polegają na badaniu wzroku i słuchu. Przeprowadza także wywiad, który może ujawnić ewentualne choroby uniemożliwiające prowadzenie samochodu np. alkoholizm, cukrzycę, epilepsję lub bezdech senny.

Kierowcy chcący jeździć zawodowo badania psychotechniczne muszą wykonać w ośrodku Medycyny Pracy, który dysponuje odpowiednim sprzętem. Wiele placówek oferuje badania kierowców w ciągu jednego dnia, co znacznie ułatwia ich wykonanie i oszczędza czas.

W zależności od uprawnień, o jakie stara się kierowca badania trwają od 2 do 3 godzin i na koniec wydawane jest orzeczenie o braku lub istnieniu przeciwwskazań do kierowania pojazdami.

Badania dla kierowców zawodowych ważne są 5 lat do ukończenia 60 roku życia lub 30 miesięcy po ukończeniu 60 lat.